Pies za kierownicą

Jeśli trafiliście na moją stronę internetową, to pewnie jesteście zainteresowani podróżami z towarzystwie czworonogów. Cieszę się, że mogę Wam podpowiedzieć kilka rozwiązań, dzięki którym wspólne wyprawy na pewno będą źródłem przyjemności! Dzisiaj poświęcę nieco czasu transportowi psa w samochodzie. Będziemy wspólnie szukać kompromisu między bezpieczeństwem a komfortem pupila, tak, aby jazda samochodem była dla Was obojga wielką frajdą! Przy okazji znajdziecie tutaj kilka fajnych, sprawdzonych gadżetów, które możecie zamówić (nawet z darmową dostawą, jeśli wydacie przynajmniej 99 zł, więc nieco zaoszczędzicie).

Bezpieczeństwo przede wszystkim! I mam tu na myśli bezpieczeństwo psa oraz samego kierowcy… Zwierzak można reagować nerwowo podczas jazdy, chcieć przytulić się do swojego właściciela, który właśnie kieruje samochodem… No i nieszczęście gotowe. Aby zapobiegać podobnym historiom warto zaopatrzyć się w specjalną siatkę, którą montuje się między siedzeniami z przodu i tyłu. Dzięki temu psiak widzi swojego właściciela, słyszy jego głos, ale nie przeszkadza mu podczas kierowania samochodem. Montaż jest bardzo prosty i zajmuje krótką chwilkę. Do tego jest to całkiem niedrogie rozwiązanie, zresztą, zobaczcie sami tę siatkę!

Kratki warto zamontować jeszcze w jednym miejscu – w oknach! Oczywiście pamiętacie, aby nigdy nie zostawiać psiaka samego w zamkniętym samochodzie, bez dopływu świeżego powietrza? Jeśli to robicie, to nie zdziwcie się, kiedy ktoś wybije Wam szybę w aucie… Będę szczera, ja na pewno bym tak zrobiła! A to nie ze złośliwości, tylko z chęci pomocy zwierzęciu! Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto zaopatrzyć się w specjalną kratę do szyb, dzięki której psiak będzie miał doskonałą wentylację w samochodzie, a zarazem my będziemy czuć się pewniej, wiedząc, że potencjalnemu złodziejowi trudno będzie włożyć rękę do środka… Ja osobiście poleciłam tę kratkę mojej przyjaciółce, której beagle reaguje niezwykle żywiołowo podczas jazdy – dziewczyna boi się, że pewnego razu piesek może po prostu wyskoczyć z okna (wiem, że to raczej mało prawdopodobne, ale spokój właściciela jest bezcenny). To również niedrogi gadżet, który na pewno przyda się wszystkim podróżnikom!

Na pewno warto również zaopatrzyć się we wpinkę, którą przyczepia się do pasów bezpieczeństwa. Dzięki temu rozwiązaniu pies może swobodnie się poruszać w obrębie swojego legowiska, ale jednocześnie nie przeszkadza kierowcy. Taką wpinkę lepiej przypiąć do szelek, niż do obroży, aby pies nie zrobił sobie krzywdy. Niewielki rozmiar sprawia, że można ją nosić zawsze ze sobą – warto mieć ją przy sobie nawet podczas dłuższych spacerów, aby zawsze być przygotowanym na niespodziewany powrót samochodem znajomego lub taksówką… Możną kupić taką wpinkę solo lub w zestawie z szelkami, jeśli Wasz piesek na co dzień preferuje chodzenie w obroży.

Przy okazji zwróćcie uwagę na to, jak wiele rzeczy włożyliśmy już do naszego internetowego koszyka, a jak mało musimy zapłacić! Do darmowej dostawy zostało nam jeszcze kilka złotych, także dalej buszujemy po sklepie i szukamy praktycznych akcesoriów do wspólnych wypraw!

Aby zapewnić zwierzęciu maksymalnie największy komfort podczas jazdy samochodem, warto zaopatrzyć go w ulubione kocyki, zabawki i podusie. Znajome zapachy zminimalizują jego stres i sprawią, że nie będzie się nudził. Jeśli samochód jest przepełniony, bo pies nie jest naszym jedynym pasażerem, albo zwierzak jest naprawdę spory, może okazać się, że bagażnik będzie najlepszym dla niego miejscem. Co ważne, trzeba zapewnić mu stały dostęp powietrza i kontakt z ludźmi, dlatego należy zdjąć półkę za tylnymi siedzeniami. Aby poprawić jego samopoczucie i zapewnić wygodę, można kupić legowisko – jest miękkie, działa antypoślizgowo i zapewnia ciepło, więc może być stosowane również zimą.

Innym dobrym pomysłem na zapewnienie bezpieczeństwa psu jest wyłożenie bagażnika matą. Wykonana z trwałej tkaniny sprawdza się przy żywiołowych i energicznych psach, a także oszczędza czas podczas sprzątania – wystarczy ją wyjąć i lekko przeprać w rękach, aby usunąć całą pozostawioną sierść i wydzieliny. Na pewno docenią ten patent osoby, których pies popuszcza mocz podczas podróży!

Z takiego rozwiązania można korzystać również, kiedy pies siedzi na tylnym siedzeniu samochodu. W matę zabezpieczającą fotele przed obfitością sierści powinni się zaopatrzyć również ci, którzy korzystają z taksówek, aby przewozić swojego zwierzaka – kierowca na pewno się ucieszy, kiedy nie będzie musiał po pracy męczyć się z usuwaniem zanieczyszczeń po nietypowym pasażerze!

Czasami przewożenie mniejszych psiaków, a także kotów, jest bezpieczniejsze i praktyczniejsze dzięki użyciu transportera. I chociaż większość zwierzaków nie przepada za tym urządzeniem, jednak posiadanie go to konieczność, zwłaszcza dla osób, które często podróżują komunikacją publiczną. Naszym zadaniem, jako opiekunów, jest dobranie odpowiedniej wielkości, aby nasz pupil mógł się swobodnie poruszać. Dobrze jest wybrać taki model, dzięki któremu można wyciągnąć zwierzę zarówno od góry (przez zdejmowany sufit), jak i przez drzwiczki. Dobry transporter musi mieć dużą liczbę otworów wentylacyjnych, a także być wykonany z nietoksycznego plastiku (warto sprawdzić certyfikaty producenta). W oko szczególnie wpadł mi model z uchwytem, który stanowi spore ułatwienie dla właściciela.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest transporter z przyczepioną do kratki niewielką miseczką na wodę oraz wygodnym posłaniem, które mogą okazać się zbawienne podczas długich wycieczek bez możliwości postoju lub podczas podróży samolotami.

Inną propozycją dla właścicieli małych psów są torby. I nie, nie chodzi o fikuśne różowe torebki rodem z komedii o pewnej blond prawniczce, do których ochoczo wskakiwał jej piesek rasy chichuachua – tylko o solidnie wykonane, stabilne i przewiewne torby, dzięki którym łatwiej będzie podróżować z seniorem lub rekonwalescentem. Takie torby w większości wykonane są z siatki, dzięki której zwierzę może cały czas obserwować otoczenie. Co więcej, dno jest twarde, co zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa. To świetne rozwiązanie dla małych zwierząt, ważących nie więcej niż 9-10 kg. Wybrać można między praktyczną i elegancką czernią, a nieco sportowym lookiem.

Jeśli nie wiecie, jaki rozmiar będzie odpowiedni, po prostu zamówcie wybrany produkt i sprawdźcie – na zwrot macie aż 30 dni!

Nie tylko gadżety sprawiają, że jazda z psiakiem jest bezpieczna – przede wszystkim to my, właściciele, odpowiadamy za swoje zwierzę. Warto tak zaplanować trasę, aby jak najczęściej stawać na toaletę i krótki spacer. Należy zapewnić dostęp do świeżej wody (najlepiej zaopatrzyć się w butelkę wody źródlanej, ponieważ nie wszędzie jest dostępna dobra woda do picia), a także nie przekarmiać psa, aby zapobiegać problemom żołądkowym.